Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

 

27 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku odbyło się przedstawienie teatralne. Spektakl miał miejsce o godzinie 17:00 przy ul. Brukowej. Ten dramat naturalistyczny nosił tytuł ,,Moralność pani Dulskiej’’ i wyreżyserowała go pani Aneta Kaliściak. Utwór  na deski sceniczne przeniosła grupa teatralna z tego właśnie liceum. Nasze koło teatralne „Incognito II” zostało zaproszone do obejrzenia sztuki, poniżej zamieszczamy krótką recenzję.

 

Kłamstwo czy skandal?- recenzja spektaklu  ,,Moralność pani Dulskiej’’

Życie na pokaz…

            Spektakl opowiada o życiu zdegradowanej rodziny, która żyje ,,na pokaz’’. Wszyscy jej członkowie podporządkowują się zasadom wymyślonym przez tytułową panią Dulską, matkę i żonę. Jest ona bardzo uporządkowana i żyje w taki sposób, żeby tylko nie wywołać skandalu. Problematyka utworu dotyczy moralności a także sposobu reagowania na nią. Przedstawienie ukazuje jak bardzo ważne jest dla człowieka wychowanie w dobrym środowisku i jak bardzo jest od tego środowiska zależny. Przedstawia, jaki wpływ ma na ludzi brak prawdziwych zasad moralnych.

Domownicy

            Odtwórcy głównych ról (jak i tych pobocznych), moim zdaniem zostali doskonale dobrani do bohaterów. Każdy z nich bardzo dobrze utożsamiał się z graną postacią. Hesia była arogancka i pragnęła być już dorosła, aby móc wychodzić z domu, Mela zaś czuła się nieszczęśliwa i brakowało jej szczerej rozmowy. Felicjan zaszywał się gdzie w domu i nie mówił za wiele, chcąc podporządkować się żonie. Zbyszko zaś pozornie buntował się przeciwko zasadom matki i często wychodził z domu, nie wracając na noc.

Ich grę aktorską oceniam na bardzo dopracowaną i porywającą. Uważam też, że aktorzy nawiązali bezpośredni kontakt z publicznością. Szczególną uwagę zwraca postać Zbyszka grana przez Szymona Wysockiego. To właśnie jego brawurowa rola spodobała mi się najbardziej.

Scenografia do skandalu

            Moim zdaniem scenografia była bardzo dobrze skomponowana. Nie było w niej przesadnie dużo elementów, ale komponowały się świetnie z grą aktorską oraz kostiumami. Wystrój sceny pozwalał także ujrzeć, jak kiedyś wyglądały realia życia. Ubiór postaci był świetnie dopasowany do czasów, w jakich odgrywały się wydarzenia, a także odzwierciedlał charakter postaci. Oświetlenie podkreślało dramatyczne spięcia oraz zwracało uwagę na poszczególne sceny. Oprawa muzyczna została dobrana w sam raz do charakterystycznych przejść pomiędzy ujęciem a ujęciem.

Ogólna ocena

            Przedstawienie wzbudziło we mnie odrobinę mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo podobało mi się jego wykonanie i sama gra, lecz z drugiej strony smuci mnie świadomość zatracenia tożsamości przez całą rodzinę Dulskich. Każdy z jej członków inaczej reaguje na zasady wymyślone przez Anielę Dulską. Sztuka wywarła na mnie duże wrażenie i jestem bardzo zaskoczona tym, jak realnie aktorzy odtworzyli wydarzenia. Sztuka na pewno warta jest obejrzenia i polecam ją każdemu, kto ,,żyje na pokaz’’.

Podsumowując, spektakl pt. ,,Moralność pani Dulskiej’’ bardzo mi się spodobał.

 

Weronika Szkobodzińska kl. II a

Nowe Horyzonty

Ogólnopolski Projekt "Cybernauci"

Mobilność Kadry Edukacyjnej

Szkoła Odkrywców Talentów
Lepsza szkoła
Unicef
TEG

Copyright © 2018 Norbert Toruński Rights Reserved.